Spółdzielnia Kinowa Wrocław

Spółdzielnia Kinowa Wrocław to rozwinięcie filmowego projektu skierowanego do lokalnych społeczności stolicy Dolnego Śląska. Opis brzmi poważnie, choć samo wydarzenie ma w sobie spory potencjał luzu i dobrej zabawy wokół kina.

Wszystko zaczęło się w 2018 roku na Ołbinie, gdzie połączone siły Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy oraz Wrocławskiej Fundacji Filmowej zaczęły organizować projekcje filmowe w sekretnych lokalizacjach osiedla. Celem była integracja młodszych mieszkańców Ołbina oraz odkrywanie ciekawych zakątków najbardziej zaludnionego fragmentu Wrocławia. Te same założenia, tylko w skali trzech osiedli (Nadodrza, Ołbina i Placu Grunwaldzkiego) przyświecały nam w 2022 roku, kiedy miało miejsce przemianowanie wydarzenia w Spółdzielnię Kinową Śródmieście. Przez te wszystkie lata pokazy odbywały się m.in. w kilkunastu prywatnych mieszkaniach, w przestrzeni przekształcanego w mieszkania Browaru Piastowskiego, w Parku Tołpy, w kwiaciarni Rośliny, w SKiBie, w Klubie pod Kolumnami, w Odra Centrum czy na terenie Kampusu Grunwaldzkiego. Wśród prezentowanych filmów znalazły się chociażby: „Paterson” i „Kawa i papierosy” Jima Jarmuscha, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „C’mon, C’mon” Mike’a Millsa, „Twarze, plaże” Agnes Vadry i JR-a czy „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego.

fot. Jerzy Wypych
W tym momencie projekt rozpoczął trzeci etap swojego funkcjonowania i obejmuje 5 różnych wrocławskich osiedli, które w ciekawy sposób pracują na rzecz bliskiego otoczenia. Poszerzamy projektowe rozumienie sąsiedztwa, wybierając osiedla rozsiane po całym mieście (Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie, Szczepin, Tarnogaj), ale takie w których od lat trwają starania lokalnych animatorów i animatorek o integrację mieszkańców. Naszą obecnością z kinem chcemy dodatkowo wzmocnić te wysiłki, a także pokazać je kinomanom z całego miasta. W następstwie takiej strategii postawiliśmy na temat „Małe Ojczyzny”. Takie ujęcie programu pozwoli zanurzyć się wyjątkowości odwiedzanych osiedli, a także stworzyć mieszkańcom Wrocławia przyjazną przestrzeń do spotkania ze sztuką filmową.

Jeżeli jesteś osobą ze szczególną potrzebą i chcesz wziąć udział w wydarzeniu napisz do nas: wanot@wrocff.com.pl

Zaczęło się na Ołbinie

W 2018 rozpoczęliśmy na Ołbinie projekt Spółdzielnia Kinowa „Ołbin”, czyli comiesięczne pokazy filmowe w formule secret cinema, gdzie tajemnicą pozostawało zarówno miejsce projekcji, jak i tytuł wyświetlanego filmu. Po blisko czterech latach zwiedzania osiedla z sekretnymi pokazami filmowymi, podczas których zajrzeliśmy m.in. do dawnego Browaru Piastowskiego, Klubu Realizatorów Filmowych FOSA, Ogródków działkowych „Lepsze jutro”, a także prywatnych mieszkań, sąsiedzkie spotkania filmowe objęły dwa kolejne osiedla: Grunwald i Nadodrze, tym samym tytularny Ołbin zastąpiło Śródmieście.
fot. Jerzy Wypych

Śródmieście

Każde wydarzenie odbywało się na jednym z trzech osiedli: Grunwaldzie, Nadodrzu, Ołbinie składających się na obszar wrocławskiego Śródmieścia. Niegdyś wypełnione kinowymi salami zapewniającymi mieszkańcom stały kontakt z X muzą. Dziś o podobną okazję tu trudno bez wyruszania do ścisłego centrum. Wspomnienie świetności tutejszych kin było dla nas pretekstem do sąsiedzkiej integracji i odkrywania tożsamości wrocławskiego Śródmieścia, poszukiwania elementów wspólnych między osiedlami. Wydarzenia na każdym z nich organizowane były we współpracy z lokalnymi organizacjami: na Grunwaldzie z Fundacją Ładne Historie prowadzącą CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA, na Nadodrzu z Fundacją Dom Pokoju zarządzającą Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze, a na Ołbinie niezmiennie od 2018 ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol i Partnerzy. 
fot. Jerzy Wypych

Spółdzielnia Kinowa Wrocław

Spółdzielnia Kinowa Wrocław jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław. Wydarzenie organizuje Wrocławska Fundacja Filmowa, a współorganizatorami są: Centrum na Przedmieściu, Fundacja Ładne Historie, Stowarzyszenie Przyjazny Tarnogaj, Stowarzyszenie Serce Szczepina i Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy.

WROCŁAWSKA FUNDACJA FILMOWA

ul. Tadeusza Kościuszki 35A / I piętro
50-011 Wrocław
tel. 531 291 806
wrocff@wrocff.com.pl