Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Wrocław już od 2011 roku organizuje Dolnośląski Festiwal Architektury – DoFA. Impreza ma zadanie przybliżać mieszkańcom regionu kwestie związane z przestrzenią, miejskością i architekturą. Wrocławski SARP stara się tworzyć interdyscyplinarne wydarzenie nie tylko dla profesjonalistów. Służy temu szereg działań – od wykładów, przez spacery po projekcje filmowe, których współorganizatorami byliśmy już czterokrotnie (2013, 2014, 2015 i 2020). W ramach współpracy wybieramy filmy i organizujemy spotkania z twórcami lub prelekcje eksperckie. W ramach sekcji związanej z „

Universal Design” (2013) prezentowane były m.in. „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego i dokument „Body and Soul” Matthieu Brona. Rok później (2014) hasło festiwalu brzmiało „Miasto w ruchu”, a w Bloku Filmowym znalazły się chociażby: „My Playground. Pokonaj przestrzeń” Kaspara Astrupa Schroedera (projekcji towarzyszył pokaz parkour w kinie Nowe Horyzonty) czy oscarowy dokument „Człowiek na linie” Jamesa Marsha. Jako odpowiedź na temat festiwalu „Miasto płynie” częścią festiwalu był m.in. dokumentalny blok filmów o Odrze: „Wszystko płynie”, „Wodra”, „Kapitańskie opowieści”. Odświeżona po pięcioletniej przerwie współpraca znalazła ujście w polskiej premierze filmu „Podróż dookoła księżyca” w reżyserii Ili Beka & Louise Lemoine, a także pokaz „Marzycielek miast” Josepha Hillela.

Millennium Docs Against Gravity to największe święto kino dokumentalnego w Polsce. W 2012 roku warszawski festiwal zaczął poszerzać swój zasięg i docierać do innych miast. Co roku kilkadziesiąt najważniejszych dokumentów z programu imprezy buduje wrocławską edycję, do której w późniejszych latach dołączyły Gdynia, Lublin, Katowice i Poznań. Impreza jest jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalowym w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Już od 2014 roku mamy szczęście współpracować z festiwalem Millennium Docs Against Gravity w zakresie wydarzeń towarzyszących projekcjom dokumentów o mieście i architekturze.

WROCŁAWSKA FUNDACJA FILMOWA

ul. Tadeusza Kościuszki 35A / I piętro
50-011 Wrocław
tel. 531 291 806 
wrocff@wrocff.com.pl