Spółdzielnia Kinowa „Śródmieście”

Spółdzielnia Kinowa Śródmieście to projekt służący integracji mieszkańców trzech sąsiednich osiedli: Grunwaldu, Nadodrza i Ołbina. W ramach działania odbywają się sekretne projekcje filmowe w różnych miejscach Śródmieścia oraz spacery międzyosiedlowe. Projekt odbywa się przy wsparciu Fundacji Ładne Historie, Fundacji Dom Pokoju oraz Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy.

Zaczęło się na Ołbinie

W 2018 rozpoczęliśmy na Ołbinie projekt Spółdzielnia Kinowa „Ołbin”, czyli comiesięczne pokazy filmowe w formule secret cinema, gdzie tajemnicą pozostawało zarówno miejsce projekcji, jak i tytuł wyświetlanego filmu. Po blisko czterech latach zwiedzania osiedla z sekretnymi pokazami filmowymi, podczas których zajrzeliśmy m.in. do dawnego Browaru Piastowskiego, Klubu Realizatorów Filmowych FOSA, Ogródków działkowych „Lepsze jutro”, a także prywatnych mieszkań, sąsiedzkie spotkania filmowe objęły dwa kolejne osiedla: Grunwald i Nadodrze, tym samym tytularny Ołbin zastąpiło Śródmieście.
fot. Jerzy Wypych

Śródmieście

Każde wydarzenie odbywa się na jednym z trzech osiedli: Grunwaldzie, Nadodrzu, Ołbinie składających się na obszar wrocławskiego Śródmieścia. Niegdyś wypełnione kinowymi salami zapewniającymi mieszkańcom stały kontakt z X muzą. Dziś o podobną okazję tu trudno bez wyruszania do ścisłego centrum. Wspomnienie świetności tutejszych kin jest dla nas pretekstem do sąsiedzkiej integracji i odkrywania tożsamości wrocławskiego Śródmieścia, poszukiwania elementów wspólnych między osiedlami. Wydarzenia na każdym z nich organizowane są we współpracy z lokalnymi organizacjami: na Grunwaldzie z Fundacją Ładne Historie prowadzącą CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA, na Nadodrzu z Fundacją Dom Pokoju zarządzającą Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze, a na Ołbinie niezmiennie od 2018 ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol i Partnerzy.
fot. Jerzy Wypych

Sekretne pokazy filmowe

Choć zdecydowaliśmy się ujawnić program filmowy, miejsca projekcji wciąż zostają zagadką. Zasada jest prosta, zapisujesz się znając jedynie datę i godzinę seansu, a informacje odnośnie lokalizacji przesyłamy na adres mailowy podany podczas rezerwacji w dniu wydarzenia. Do tego czasu tajemnicą pozostaje to, na którym osiedlu odbędzie się pokaz i czy będzie plenerowy, czy pod dachem. Spółdzielnia to jednak nie tylko kino! Każdej projekcji towarzyszy dodatkowa atrakcja. Będzie można spróbować swoich sił (i uszu) w quizie na znajomość dialogów, ścieżek dźwiękowych i piosenek filmowych, zaprezentować swoje ruchy taneczne w międzypokoleniowej potańcówce, doświadczyć terapeutycznej mocy kina, a także porozmawiać z jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów Wrocławia – Tomaszem Orliczem. Jeżeli chcesz razem z nami odkrywać Śródmieście, śledź facebooka Fundacji, gdzie informujemy o starcie zapisów na kolejne wydarzenia i koniecznie nie zapomnij napisać do nas na: rezerwacje@wrocff.com.pl
fot. Jerzy Wypych

Spacery międzyosiedlowe

Oprócz oglądania filmów, spacerujemy między osiedlami. Projekt rozpoczynamy w kwietniu wyruszając z Ołbina w kierunku Nadodrza Spacerem Jedności Osiedlowej wzdłuż ul. Jedności Narodowej, po której oprowadzi nas Krzysztof Ziental. Zamykamy w październiku idąc z Grunwaldu na Ołbin śladem ul. Reja z przewodniczką Ewą Plutą. Po drodze tropimy wspólne elementy śródmiejskiego charakteru osiedli i unikalność każdego z osobna, zaglądamy w podwórka, by poznać opowieści dawnych i aktualnych mieszkańców, odsłaniamy historię budynków i społeczne znaczenie lokalnych biznesów.
fot. Jerzy Wypych

Program 2022:

23.04 | 16:00  Spacer Jedności Osiedlowej
                      oprowadzanie po ul. Jedności Narodowej

27.04 | 20:00  Krótkie metraże z Festiwalu Short Waves
                      + wprowadzenie organizatorów

25.05 | 19:00  Film-niespodzianka
                      + Spotkanie z lektorem Tomaszem Orliczem

22.06 | 20:30  Lato ‘85 reż. François Ozon
                      + Quiz filmowy

20.07 | 21:15  Lekcja miłości reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja
                      + Potańcówka z Wojciechem Machem (od godz. 18:00)

31.08 | 20:30  Truflarze reż. Michael Dweck, Gregory Kershaw
                      + Niespodzianka

21.09 | 19:00  C’mon c’mon reż. Mike Mills
                      + Filmoterapia

08.10 | 16:00  Spacer z Grunwaldu na Ołbin
                      wzdłuż ul. Reja

WROCŁAWSKA FUNDACJA FILMOWA

ul. Tadeusza Kościuszki 35A / I piętro
50-011 Wrocław
tel. 531 291 806
wrocff@wrocff.com.pl