Wrocław na nowo opowiadany. Filmowe i architektoniczne narracje o odradzającym się mieście To projekt, który połączył refleksję nad sposobami opowiadania o przeszłości, tożsamości i specyfice Wrocławia – praktykowanymi w pierwszych czterech dekadach po II wojnie światowej – z diagnozą tego, co z filmowych obrazów dokumentalnych i wartości obecnych w powstających wówczas obiektach zachowało się do dziś. W przestrzeniach Kina Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury we Wrocławiu i Księgarni Tajne Komplety spotkaliśmy się z historyczkami sztuki i architektury, antropologami, dziennikarzami oraz artystkami i artystami, którzy zajmują się tematyką miejską.
fot. Jerzy Wypych
Porównaliśmy sposoby przedstawiania Wrocławia w filmie po II wojnie światowej z procesami, które obserwujemy w Polsce dziś, a także z tymi, które obserwujemy w miastach o podobnej skali po drugiej stronie zachodniej granicy – na przykład w Dreźnie. W retrospektywie skupiliśmy się na pierwszych czterech powojennych dekadach. Wtedy rozwój miasta – zarówno polityczny, jak i gospodarczy – zdeterminowany był przez ideologię komunistyczną i centralne planowanie. W części współczesnej przyjrzeliśmy się, jak Wrocław buduje dziś różnorodność, inkluzywność i otwartość na nowe zjawiska społeczne, estetyczne i planistyczne – i na ile wynika to powojennej historii miasta.
Chcieliśmy złożyć hołd budynkom, które na trwałe wpisały się w krajobraz Wrocławia lub pozostały w zbiorowej pamięci – dzięki zaangażowaniu młodych architektów i architektek, planistów i urbanistów, którzy przybyli do miasta po II wojnie światowej. Sprawdziliśmy, które wizje zostały zrealizowane, a które pozostały jedynie obietnicą. Szczególnym przykładem był dawny dworzec autobusowy przy ulicy Suchej. Powstawał 20 lat, a w 2015 roku zastąpiła go galeria handlowa Wroclavia. Dzięki jego historii przyjrzeliśmy się estetycznym, funkcjonalnym i społecznym przemianom w użytkowaniu oraz odbiorze wrocławskich budynków.
W programie tego projektu były:
pokaz filmowy z dyskusją,
pokaz filmowy z wykładem,
wystawa, z oprowadzaniem kuratorskim i wykładami,
spacer spacer śladami miejskich pustek,
rozmowa o sposobach budowania narracji o miastach w literaturze faktu.
Projekt realizowaliśmy ze środków Gminy Wrocław. Był częścią inicjatywy „Wrocław miastem dialogu, solidarności i pojednania”.