Spółdzielnia Kinowa była projektem filmowym, który kierowaliśmy do lokalnych społeczności. Połączyliśmy kino z sąsiedzką integracją i odkrywaniem miasta. Stworzyliśmy lekką, otwartą formułę: spotykaliśmy się często w nietypowych miejscach, wspólnie oglądaliśmy i rozmawialiśmy.
fot. Jerzy Wypych
Spółdzielnia Kinowa Ołbin
Zaczęliśmy w 2018 roku na wrocławskim Ołbinie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol. Działaliśmy w formule secret cinema – uczestnicy nie znali ani miejsca projekcji, ani tytułu filmu aż do momentu rozpoczęcia seansu. Pokazy organizowaliśmy w różnych, często nieoczywistych lokalizacjach: prywatnych mieszkaniach, dawnym Browarze Piastowskim, ogródkach działkowych czy podwórkach. Wydarzenia miały charakter sąsiedzki i były dostępne w zamian za symboliczną „opłatę” w postaci książek przekazywanych do lokalnej biblioteki. Do 2020 roku regularnie, w rytmie comiesięcznym, organizowaliśmy kolejne seanse, prezentując zarówno kino artystyczne, jak i dokumentalne. W rzeczywistości pandemicznej nasze działania organizowaliśmy wyłącznie w otwartych przestrzeniach osiedli. Wśród nich znalazł się m.in. Ołbiński Ogród Otwarty.
Spółdzielnia Kinowa Śródmieście
Spółdzielnię Kinową Śródmieście uruchomiliśmy w 2022 roku. Rozszerzyliśmy wtedy formułę na trzy osiedla: Ołbin, Nadodrze i Plac Grunwaldzki. Chcieliśmy dalej integrować mieszkańców i odkrywać lokalną tożsamość poprzez kino. Pokazy organizowaliśmy we współpracy z lokalnymi organizacjami i instytucjami, w różnych przestrzeniach osiedli i kontynuowaliśmy ideę kina blisko ludzi. Projekt pozwolił nam połączyć trzy różne osiedla wokół wspólnego doświadczenia filmowego i stał się ważnym krokiem w rozwoju Spółdzielni Kinowej w skali całego miasta.
Spółdzielnia Kinowa Wrocław
Spółdzielnia Kinowa Wrocław to ostatni etap tego projektu, w którym rozszerzyliśmy działania na większą skalę miejską. Spotykaliśmy się na pięciu wrocławskich osiedlach: Ołbinie, Placu Grunwaldzkim, Przedmieściu Oławskim, Szczepinie i Tarnogaju – wszystkie aktywnie działają na rzecz swoich lokalnych społeczności. Program zbudowaliśmy wokół idei „Małych Ojczyzn” i skupiliśmy się na wyjątkowości poszczególnych osiedli i ich tożsamości. Kino było narzędziem do rozmowy, poznawania się i wspólnego doświadczania kultury.