Dolnośląskie Spacery Filmowe

Projekt Dolnośląskie Spacery Filmowe prowadziliśmy w latach 2018–2023. Brakowało nam całościowego opracowania działalności Wytwórni Filmów Fabularnych, która w 1954 roku rozpoczęła swoje działanie w stolicy Dolnego Śląska. Przez lata, dzięki tej instytucji nasz region był ważnym ośrodkiem dla rozwoju Polskiej Szkoły Filmowej i Kina Moralnego Niepokoju.

Logo Dolnośląskie Spacery Filmowe
Dolnośląskie Spacery Filmowe fot. Jerzy Wypych

Chcieliśmy opowiedzieć o historii naszego regionu poprzez pryzmat filmów, które przez lata tu powstawały. Zależało nam, aby promować turystykę kulturową na Dolnym Śląsku – w najbliższym otoczeniu i z zachowaniem standardów zrównoważonego podróżowania. Zorganizowaliśmy wycieczki i spacery po regionie. Opracowaliśmy filmowe szlaki turystyczne i udostępniliśmy je w internecie. Partnerowało nam Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Dwudniowa wycieczka po Ziemi Wałbrzyskiej
Uczestnicy odwiedzili Świdnicę, Wałbrzych – wraz z Zamkiem Książ, Sokołowsko, a także Chełmsko Śląskie. Na trasie zwiedzili plenery z takich filmów, jak:
Najlepszy Łukasza Palkowskiego,
Panna Nikt Andrzeja Wajdy”,
Sztuczki Andrzeja Jakimowskiego,
Akademia pana Kleksa Krzysztofa Gradowskiego
Na północ od Kalabrii Marcina Sautera.
Spotkali się też z prezesem Fundacji Daisy von Pless Mateuszem Mykytyszynem. oraz Zuzanna Fogtt z Fundacji IN SITU oprowadziła ich po Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Na koniec obejrzeli Na północ od Kalabrii w kinie Zdrowie w Sokołowsku, gdzie swoje pierwsze filmy oglądał sam Krzysztof Kieślowski.

Filmowy weekend na Ziemi Kłodzkiej
Uczestnicy odwiedzili Ząbkowice Śląskie, Bardo Śląskie, Kłodzko, Bystrzycę Kłodzką i Międzygórze. Nocowali w Gospodarstwie Ekoturystycznym „Artystyka”, gdzie Jagoda Szelc nakręciłą sporą część zdjęć do filmu Wieża, jasny dzień. Trasa wycieczki obejmowała plenery i obiekty z wielu znakomitych filmów i seriali, m.in.:
Czterech pancernych i psa Konrada Nałęckiego,
Marcowe migdały Radosława Piwowarskiego,
Pętlę Wojciecha Jerzego Hasa,
Za niebieskimi drzwiami Mariusza Paleja czy
Pokot Agnieszki Holland.
Uczestnicy spotkali się z Anną Pokryszką, statystką w kilku filmach kręconych na Dolnym Śląsku, Krysią Kolonko z „Artystyki” oraz Marcinem Gomułką z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej. Całość uświetniła projekcja wspomnianego filmu Jagody Szelc.

W ramach Dolnośląskich Spacerów Filmowych prowadziliśmy też działania edukacyjne – dwugodzinne spacery dla mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, Legnicy i Wałbrzycha. Przygotował je Lech Moliński, a lokalna społeczność mogła dowiedzieć się więcej o filmach, które powstały w tych miejscowościach. Do spacerowania zaprosiliśmy dorosłych i młodzież licealną.