W tym projekcie chcemy zbliżyć do siebie Polskę i Sycylię poprzez kulturę. Interesuje nas spotkanie kina, literatury i muzyki – i to, jak działają w innym kontekście niż ten, z którego wyrastają. Rok 2026 jest Rokiem Andrzeja Wajdy, dlatego przyjrzymy się jego twórczości w dialogu z prozą Jarosław Iwaszkiewicz. To spotkanie ma szczególny sens – opowiadanie Panny z Wilka Iwaszkiewicz napisał właśnie w Syrakuzach. Wracamy więc z tym tekstem i jego filmową interpretacją do miejsca, w którym powstał. Sprawdzimy, jak wybrzmi w dzisiejszym, lokalnym kontekście.
fot. Lech Moliński
Projekt kierujemy do mieszkanek i mieszkańców Syrakuz i okolic, ale też do międzynarodowej społeczności, która tworzy kulturalny pejzaż Ortigii. Wspólnie z sycylijskim stowarzyszeniem Post Cinema przygotowujemy cykl wydarzeń, które będą okazją do spotkania i rozmowy:
– pokazy filmów Panny z Wilka (1979) i Tatarak (2009), czyli ekranizacji prozy Iwaszkiewicza w reżyserii Wajdy,
– rozmowy i prelekcje o relacjach między literaturą a kinem oraz o sycylijskich kontekstach, które są obecne w tych opowieściach,
– koncert, łączący muzykę filmową i tradycyjną z improwizacją jazzową.
Projekt realizujemy we współpracy z lokalnymi partnerami, m.in. Instytutem Polskim w Rzymie, Siramuse, Associazione Italo-Polacca Trisekeles oraz wydawnictwem Austeria.