Spółdzielnia Kinowa „Ołbin”
Spółdzielnia Kinowa „Ołbin” to projekt służący integracji nowych mieszkańców najgęściej zaludnionego wrocławskiego osiedla. W ramach działania odbywają się sekretne projekcje filmowe w różnych miejscach Ołbina, gdzie kiedyś istniały dwa kina – Polonia na ulicy Żeromskiego i Lalka na ulicy Prusa. Dziś brakuje nie tylko świątyń X Muzy, ale trudno też o miejsca do wieczornych spotkań. Zdarza się, że pop-upowe osiedlowe organizujemy w prywatnych mieszkaniach, kiedy indziej w atrakcyjnych ołbińskich przestrzeniach w rodzaju dawnego Browaru Piastowskiego, restauracji „Przyjaciele i Znajomi” czy w lokalnych podwórkach. Uczestnicy nie znają ani adresu wydarzenia, ani tytułu wyświetlanego filmu . Inicjatywę rozpoczęło Stowarzyszenie Żółty Parasol, przy wsparciu Wrocławskiej Fundacji Filmowej. W lutym 2020 roku nasza organizacja wzięła na siebie organizację projektu, przy wsparciu Żółtego Parasola.
fot. Jerzy Wypych
Mieszkania i odkrywanie osiedla
Pilotażowa projekcja w ramach Spółdzielni Kinowej „Ołbin” przypadła na jeden z środowych wieczorów w marcu 2018 roku. Ponad 40 osób spotkało się wtedy w dwupoziomowym mieszkaniu przy ulicy Lompy, by wspólnie uczestniczyć w nowej inicjatywie i obejrzeć film, którego tytuł poznali dopiero, gdy ruszył seans. Pomysłodawca i kurator projektu, Lech Moliński, wybrał dokument „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej. Inicjatywa od razu spotkała się z gorącym przyjęciem mieszkańców osiedla i miłośników Ołbina. Od początku za udział w projekcjach pobierano symboliczną „opłatę” – walutą były książki (głównie z drugiej ręki) przekazywane do zbiorów Biblioteki Sąsiedzkiej, działającej w Ołbińskim Centrum Aktywności Lokalnej.Już w kwietniu skorzystaliśmy z zaproszenia do następnego osiedlowego mieszkania. Tym razem filmową niespodziankę stanowił film „Mnich z morza” w reżyserii Rafała Skalskiego. Latem projekt zmienił swój charakter na plenerowy, ale jesienią powrócił w dotychczasowej formie i w comiesięcznym rytmie, do lutego 2020 roku, pozwalał eksplorować osiedlowe przestrzenie. Dokładnie wtedy nasza Spółdzielnia skończyła dwa lata i to był idealny moment na zmiany. W międzyczasie zaprezentowaliśmy m.in. takie filmy, jak: „Paterson” Jima Jarmuscha, „Nie ten człowiek” Pawła Wendorffa czy „Twarze, plaże” Agnes Vardy.
fot. Michał Niemyjski
Działania w ramach projektu „Sąsiadujemy”
Bardzo szybko staliśmy się częścią programu realizowanego na Ołbinie przez Strefę Kultury Wrocław. Projekt „Sąsiadujemy” ma organizować i aktywizować życie kulturalne wybranych osiedli. Dzięki tej współpracy od maja do września 2018 roku zrealizowaliśmy 5 projekcji w starannie wyselekcjonowanych przestrzeniach osiedla. Odwiedziliśmy, przerabiany na mieszkania, dawny Browar Piastowski,, a także górkę między ulicami Górnickiego/Sienkiewicza/Reja/Nowowiejską. W tej drugiej lokalizacji wcześniej kręcono z mieszkańcami osiedlowy serial partycypacyjny „Kto tam?” w reżyserii Karoliny Breguły. Produkcja powstała pod auspicjami Strefy Kultury Wrocław w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury „Wrocław 2016”. Naszym pokazem nie tylko przypomnieliśmy o tym zdarzeniu, ale też daliśmy mieszkańcom okazję do kolejnego spotkania wokół filmowego. Całości towarzyszył quiz wiedzy filmowej. Cykl pięciu spotkań filmowych zakończyła projekcja przejmującego komediodramatu „Mężczyzna imieniem Ove” Hannesa Holma. Pokaz ulokowaliśmy na Skwerze Skaczącej Gwiazdy. Dokładnie w tym samym miejscu, gdzie przed II wojną światową pobliskie kino organizowało swoje letnie projekcje plenerowe.
fot. Jerzy Wypych
Osiedlowe plenery
Nazajutrz po osiągnięciu wieku dwóch lat, Spółdzielnia Kinowa „Ołbin” musiała zmierzyć się z ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa. W połowie marca 2020 roku świat stanął w miejscu. Polska pogrążyła się w lockdownie i do lipca trwała przerwa w działalności pokazowej projektu. Powrót możliwy był wyłącznie w opcji plenerowej. Ta zmiana – na szczęście – doskonale korespondowała z naszymi planami względem Spółdzielni. Tym razem wędrowaliśmy po otwartych przestrzeniach osiedla, a wśród nich znalazł się m.in. Ołbiński Ogród Otwarty, czyli dostępna dla wszystkich chętnych część terenów działkowych Ołbina. W letnim repertuarze znalazły się m.in. koreański dokument „Nie opuszczaj mnie” Jina Mo-Younga oraz „Stroiciel Himalajów” Michała Sulimy.
fot. Michał Niemyjski
WROCŁAWSKA FUNDACJA FILMOWA
ul. Tadeusza Kościuszki 35A / I piętro
50-011 Wrocław
tel. 531 291 806
wrocff@wrocff.com.pl