Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWRO”

Dziś mało który z uczestników życia kulturalnego Wrocławia pamięta, że kilkanaście lat temu nie istniały Kino Nowe Horyzonty i Dolnośląskie Centrum Filmowe, a w roku kalendarzowym odbywało się zaledwie kilka wydarzeń z obszaru X Muzy. Takie środowisko pozwoliło bardzo szybko rozwinąć się Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWRO” – cyklicznym projekcjom dokumentów, realizowanym w oparciu o formułę prelekcja-pokaz-dyskusja.

Zaczęliśmy (Janusz Dąbkiewicz, Agnieszka Gawlik, Lech Moliński i Emilia Figiel) jeszcze na Uniwersytecie Wrocławskim jako studenci Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wtedy projekt nazywał się MovieWRO i stopniowo docierał do dokumentalnego charakteru. Kino niefikcjonalne świetnie sprawdzało jako punkt wyjścia do dyskusji – o czym przekonały nas „Spływ” Jana Komasy i spotkanie z reżyserem, a także „Wolność jest darem Boga” Cezarego Ciszewskiego, który również przyjechał do Wrocławia na spotkanie ze studentami.

To były lata 2008-2009, a już od marca 2010 roku dzięki współpracy z „Odrą-Film” (dziś: Dolnośląskie Centrum Filmowe) zaczęła się ogólnomiejska historia AFD „MovieWRO”. Działaliśmy w nieco zmienionym składzie – Katarzyna Matz zastąpiła Emilię Figiel. Na program składały się dyskusje tematyczne z ekspertami, np.

  • o sile nowych mediów po filmie „Birma VJ” Andersa Oestergaarda,
  • o zacieraniu się granicy między fabułą po filmie „Nad morzem” Pedra Gonzaleza-Rubio
  • o etnologicznych podróżach muzycznych po filmie „Ostatni nomadzi” Raula de la Fuente
  • o polskiej polityce historycznej względem PRL-u po filmie „Cudze listy” Macieja Drygasa.

Bardzo częstymi gośćmi inicjatywy byli reżyserzy filmów dokumentalnych, jak: Tomasz Wolski, Paweł Łoziński, Paweł Wysoczański, Michał Marczak, Maciej Drygas, Lidia Duda, Wojciech i Małgorzata Staroń, a także znakomici eksperci i ekspertki (chociażby: Agnieszka Kłos, Adam Kruk, Kostas Georgakopulos, Paweł Romańczuk,Jacek Bożek, Mikołaj Jazdon, Tadeusz Sobolewski, Włodzimierz Suleja, Bożena Muszkalska, Adriana Prodeus, Katarzyna Mąka-Malatyńska).

AFD „MovieWRO” powstało jako inicjatywa Fundacji Visionica. Po połączeniu tej organizacji z Wrocławską Fundacją Filmową, naturalną koleją rzeczy projekt zmienił organizatora. Kiedy w stolicy Dolnego Śląska powstały dwa, prężnie działające, multipleksy studyjne – wspominane na początku DCF i KNH – projekt stracił rację bytu i został zakończony.

WROCŁAWSKA FUNDACJA FILMOWA

ul. Tadeusza Kościuszki 35A / I piętro
50-011 Wrocław
tel. 531 291 806
wrocff@wrocff.com.pl