Dolnośląskie Spacery Filmowe

Początek tego projektu sięga roku 2018, kiedy to Lech Moliński otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na stworzenie bazy dolnośląskich plenerów filmowych, która później zaowocowała również opracowaniem szlaków filmowych oraz organizacją wycieczek śladami dolnośląskich produkcji.

Skąd ten pomysł? W tamtym momencie brakowało całościowego opracowania działalności Wytwórni Filmów Fabularnych, która w 1954 roku rozpoczęła swoje działanie w stolicy Dolnego Śląska. Przez lata, dzięki tej instytucji nasz region był ważnym ośrodkiem dla rozwoju Polskiej Szkoły Filmowej i Kina Moralnego Niepokoju. Chcieliśmy zacząć opowiadać na szeroką skalę o historii naszego regionu poprzez pryzmat filmów, które przez lata tu powstawały.

fot. Jerzy Wypych

Wycieczki i spacery filmowe AD 2019

Na pierwszy ogień poszły: wycieczki po regionie, spacery po miastach i miasteczkach oraz opracowanych szlaków, udostępnionych w internecie. Udało się to dzięki pozyskaniu w 2019 r. Funduszy  z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i nawiązaniu partnerstwo z Dolnośląskim Centrum Filmowym. Wtedy też powstała strona internetowa projektu oraz odbyły się weekendowe wycieczki filmowe (po Ziemi Kłodzkiej i po Ziemi Wałbrzyskiej) oraz spacery filmowe dla mieszkańców Legnicy, Wałbrzycha, Bystrzycy Kłodzkiej.

Uczestnicy dwudniowej wycieczki po Ziemi Wałbrzyskiej odwiedzili: Świdnicę, Wałbrzych – wraz z Zamkiem Książ, Sokołowsko, a także Chełmsko Śląskie. Na trasie odwiedzili plenery z takich filmów, jak: „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, „Panna Nikt” Andrzeja Wajdy”, „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego, „Akademia pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego czy „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera. Zwiedzanie obejmowało również spotkanie z prezesem Fundacji Daisy von Pless Mateuszem Mykytyszynem oraz Zuzanną Fogtt z Fundacji IN SITU, która oprowadziła uczestników po Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. W planie wycieczki był też seans filmu „Na północ od Kalabrii” w kinie Zdrowie w Sokołowsku, gdzie swoje pierwsze filmy oglądał sam Krzysztof Kieślowski. 

Filmowy weekend na Ziemi Kłodzkiej zawierał wizyty w Ząbkowicach Śląskich, Bardzie Śląskim, Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej i Międzygórzu, a także nocleg w Gospodarstwie Ekoturystycznym „Artystyka”, gdzie nakręcono sporą część zdjęć do filmu „Wieża, jasny dzień” Jagody Szelc. Ponadto trasa obejmowała plenery i obiekty z wielu znakomitych filmów i seriali, wśród których warto wyróżnić: „Czterech pancernych i psa” Konrada Nałęckiego, „Marcowe migdały” Radosława Piwowarskiego, „Pętlę” Wojciecha Jerzego Hasa, „Za niebieskimi drzwiami” Mariusza Paleja czy „Pokot” Agnieszki Holland. Uczestnicy dwudniowej wycieczki spotkali się z Anną Pokryszką, statystką w kilku filmach kręconych na Dolnym Śląsku, Krysią Kolonko z „Artystyki” oraz Marcinem Gomułką z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej. Całość uświetniła projekcja wspomnianego filmu Jagody Szelc. Wszystko to, aby promować turystykę kulturową na Dolnym Śląsku – w najbliższym otoczeniu i z zachowaniem standardów zrównoważonego podróżowania.

Dolnośląskie Spacery Filmowe to również szereg działań edukacyjnych – w ramach projektu odbyły się dwugodzinne spacery dla mieszkańców: Bystrzycy Kłodzkiej, Legnicy i Wałbrzycha. Przygotował je Lech Moliński, a dzięki nim lokalna społeczność mogła dowiedzieć się więcej na temat filmów zrealizowanych w tych miejscowościach. Spacery miały dwie wersje: dla osób dorosłych oraz dla młodzieży licealnej.

***

Niestety, od roku 2020 projekt jest zawieszony w związku z pandemią koronawirusa.

fot. Jerzy Wypych

WROCŁAWSKA FUNDACJA FILMOWA

ul. Tadeusza Kościuszki 35A / I piętro
50-011 Wrocław
tel. 531 291 806
wrocff@wrocff.com.pl