Zakochaj się w polskim kinie. Nadchodzi 11. sezon Polish Cinema for Beginners

Polish Cinema for Beginners

czmp

Już w czwartek do Kina Nowe Horyzonty powróci Polish Cinema for Beginners – organizowany od 2012 roku przegląd najciekawszych dzieł polskiego kina. Każda z odsłon cyklu jest okazją, by pokochać polską kinematografię, tym razem jednak szansa ta będzie wyjątkowa. W programie 11. odłony cyklu, zatytułowanej „Polish Love”, znalazło się pięć najpiękniejszych stworzonych przez filmowców z Polski historii miłosnych.

 

Podczas pierwszego spotkania przyjrzymy się konwencji science fiction, a także współczesnej kondycji rodzimego kina: 11 października Kino Nowe Horyzonty odwiedzi ekscentryczny reżyser Bodo Kox, by porozmawiać z widzami o swoim najnowszym filmie – spektakularnym „Człowieku z magicznym pudełkiem”. Następnie przeniesiemy się do lat 70., by dowiedzieć się z filmu Janusza Morgensterna, dlaczego „Trzeba zabić tę miłość”, a potem poznamy historię polsko-mazurskiego romansu w „Róży” Wojciecha Smarzowskiego – jednego z najważniejszych (i najbardziej kontrowersyjnych) współczesnych polskich reżyserów.

Zaprezentujemy też arcydzieło Krzysztofa Kieślowskiego z wielkimi rolami Grażyny Szapołowskiej i Olafa Lubaszenki – „Krótki film o miłości”. Na zakończenie prawdziwa gratka dla kinomanów: grudniowy wieczór spędzimy z „Pożegnaniami” Wojciecha Jerzego Hasa, jednym z klasyków polskiego melodramatu. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to skąd pochodzą – mogli poznać polską kulturę, obyczajowość, historię. Oraz siłę miłości. Pomogą w tym wyjątkowi goście: reżyserzy, aktorzy, filmoznawcy i krytycy filmowi, którzy staną się przewodnikami po meandrach najgorętszych polskich (a może uniwersalnych?) uczuć.

Zwiastun „Człowieka z magicznym pudełkiem”: https://youtu.be/vD5fOIYMVNU

Polish Cinema for Beginners to pierwszy w skali Polski program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do publiczności niepolskojęzycznej. Formuła wrocławskiego przeglądu doceniona została przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – cykl w 2016 roku nagrodzony został  jako najlepszy projekt edukacyjny w kraju. Za koncepcję programową PCFB odpowiada Adam Kruk – krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI.

 

Pokaz otwarcia 11. sezonu Polish Cinema for Beginners odbędzie się 11 października o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 17 złotych nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.

 

Do zobaczenia w kinie!

 

Plakat_Online-02