Wzruszający „Carte Blanche” podczas kolejnego pokazu 8. PCfB

Polish Cinema for Beginners

cb_web
Już 30 marca zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu Polish Cinema for Beginners! W tym sezonie PCFB odbywa się pod hasłem „Polish Cities” – w ramach filmowej podróży odwiedziliśmy już Łódź („Ziemia obiecana”) i Warszawę („11 minut”), teraz pora na Lublin sportretowany w „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego.

 

Kacper Bielik (Andrzej Chyra) jest nauczycielem historii w liceum w Lublinie. Kocha swoją pracę, ma świetny kontakt z uczniami, ale czasem doskwiera mu samotność. Nowy rok przynosi jednak nowe szanse: zostaje wychowawcą, zaprzyjaźnia się z „trudną” uczennicą Klarą (Eliza Rycembel), rodzi się uczucie między nim a nauczycielką Ewą (Urszula Grabowska). Ale nieoczekiwanie zaczyna też tracić wzrok – czy uda mu się zachować to w tajemnicy i dalej żyć pełnią życia? Film Jacka Lusińskiego, oparty na prawdziwej historii niewidomego nauczyciela, nagrodzony został Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Szanghaju. Na uznanie zasługuje przede wszystkim wspaniała rola Andrzeja Chyry i ciepłe, humanistyczne przesłanie filmu, które pozwala uwierzyć, że świat może być lepszym miejscem.

 

Organizowany od 2012 roku Polish Cinema for Beginners to pierwszy w skali całego kraju program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do odbiorców obcojęzycznych, którzy często nie mieli wcześniej okazji poznać największych arcydzieł polskiej kinematografii, ale i kultowych klasyków naszej popkultury. Polish Cinema for Beginners w całości odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy widzowie – bez względu na to skąd pochodzą – mogli poznać polską kulturę, obyczajowość, historię. W 2016 roku cykl został wyróżniony nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – uznano go za najlepszy projekt edukacyjny w kraju.

 

Pokaz „Carte Blanche” odbędzie się 30 marca o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.

 

Do zobaczenia w kinie!