Reżyser „Obcego nieba” spotka się z widzami Polish Cinema for Beginners

Polish Cinema for Beginners

2web
Już w najbliższy czwartek  w podróży śladami polskich filmowców Polish Cinema for Beginners odwiedzi Szwecję – kolejnym tytułem pokazywanym w ramach 9. edycji przeglądu będzie „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego. Gościem specjalnym pokazu będzie reżyser filmu.
  
  
Podczas 9. edycji Polish Cinema for Beginners – pod hasłem „Poland Abroad” – przyglądamy się, jak polscy filmowcy widzą zagranicę. „Obce niebo” zabierze nas do Szwecji, gdzie mieszka polskie małżeństwo w kryzysie – trener sportowy Marek (Bartłomiej Topa) i pracująca jako masażystka Basia (nagrodzona za tę rolę na festiwalu w Gdyni Agnieszka Grochowska)s. Ich kłótnie mają negatywny wpływ na córeczkę Ulę, której zachowanie niepokoi szkołę, a następnie – opiekę społeczną. Chcąc uchronić dziewczynkę przed przemocą domową, do akcji wkracza opiekunka socjalna Anita (w tej roli Ewa Fröling, pamiętna z Fanny i Aleksander Bergmana), która oddaje Ulę pod opiekę rodziny zastępczej. Rodzice rozpoczynają dramatyczną walkę z biurokracją o własną córkę. „Obce niebo” wywołało dyskusję o kondycji polskiej rodziny i granicach ingerencji w jej sprawy.

Zwiastun filmu „Obce niebo”: https://www.youtube.com/watch?v=vJ1hYsSMM78

Gościem specjalnym drugiego pokazu 9. sezonu Polish Cinema for Beginners będzie Dariusz Gajewski, reżyser i scenarzysta „Obcego nieba”. Gajewski jest wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Jego głośna „Warszawa” (2003) była wielkim odkryciem festiwalu w Gdyni, gdzie uhonorowana została Złotymi Lwami dla najlepszego filmu. Następnie zrealizował m.in. „Lekcje pana Kuki” (2007) i właśnie „Obce niebo” (2015), które triumfowało na festiwalu Off Camera w Krakowie. Spotkanie z gościem poprowadzi Adam Kruk, odpowiedzialny za program Polish Cinema for Beginners.

 

Pokaz „Obcego nieba” odbędzie się 12 października o godzinie 20:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.

 

Do zobaczenia w kinie!