Polskie duchy nawiedzą portugalski festiwal. Polish Cinema for Beginners w Porto

Polish Cinema for Beginners

pcfb_porto
W sobotę, 28 września, w Porto rozpoczęła się 3. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BEAST – portugalskiej imprezy rzucającej światło na kino Europy Środkowej i Wschodniej. Specjalna selekcja polskich filmów, które zostaną zaprezentowane na festiwalu, przygotowana została przez organizatorów wrocławskiego cyklu Polish Cinema for Beginners. A wszystko to w przeddzień startu 13. sezonu projektu.
 
Na zaproszenie portugalskiego wydarzenia filmowego Adam Kruk, programer Polish Cinema for Beginners, wybrał tytuły, które przybliżą portugalskiej publiczności najbardziej „uduchowione” propozycje współczesnych polskich filmowców. Filmy, które pokazywane będą od poniedziałku do środy w Cinema Trinidad w Porto, połączy hasło „Polish Ghost” –  minicykl odkryje nadprzyrodzone moce, które drzemią w polskim kinie i pozwoli przyjrzeć się skomplikowanej polskiej duchowości. W programie znalazło się „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej (2015), „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc (2017) oraz stworzony przez Elwirę Niewierę i Piotra Rosołowskiego „Książę i Dybuk” (2017). Projekcjom towarzyszyć będą prelekcje Adama Kruka.
 
 
Organizowany od 2012 roku Polish Cinema for Beginners to pierwszy w skali całego kraju program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do odbiorców obcojęzycznych, którzy często nie mieli wcześniej okazji poznać największych arcydzieł polskiej kinematografii, ale i kultowych klasyków naszej popkultury. Pokazy Polish Cinema for Beginners poprzedzone są zawsze wprowadzeniem eksperta, przybliżającym tematykę i kontekst filmu, a podsumowane dyskusją, podczas której widzowie mogą rozwiać wątpliwości lub po prostu porozmawiać o tym, co z tego, co zobaczyli na ekranie, przypadło im do gustu, a co nie. Portugalskie pokazy PCFB odbędą się na kilka tygodni przed startem 13. sezonu cyklu we Wrocławiu – jesienne projekcje w Kinie Nowe Horyzonty rozpoczną się 20 października i opowiadać będą o rozmaitych sposobach celebrowania polskich świąt. Szczegóły programu ogłoszone zostaną już wkrótce.
 
Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na stronie internetowej i fanpage’u projektu. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.