Nadchodzi 5. edycja MIASTOmovie

MIASTOmovie

www
Już za trzy miesiące we Wrocławiu rozpocznie się kolejna, piąta odsłona festiwalu MIASTOmovie. Impreza – program której łączy w sobie pokazy filmowe, dyskusje i spotkania z ekspertami oraz działania artystyczne – potrwa od 17 do 22 października. Głównym tematem tej edycji będzie sąsiedztwo. 

 

Organizowane przez Wrocławską Fundację Filmową od 2014 roku MIASTOmovie jest jedynym w Polsce przeglądem kina przyglądającego się architekturze, urbanistyce i szeroko rozumianej problematyce miejskiej. Filmy (nierzadko pokazywane w naszym kraju po raz pierwszy tytuły z całego świata) stanowią punkt wyjścia do dyskusji o różnych aspektach życia miasta i zgłębiającej miejskość sceny artystycznej. Podczas poprzednich edycji zaproszeni goście rozmawiali z publicznością m.in. na temat gentryfikacji, wyzwań współczesnego mieszkalnictwa, miejskiej estetyki czy roli rzeki w życiu miasta. W związku z wyraźnym renesansem koncepcji życia w małej wspólnocie podczas nadchodzącego MIASTOmovie przyjrzymy się różnym wymiarom i aspektom sąsiedztwa – wprowadzają w motyw przewodni 5. edycji festiwalu organizatorzy. – Dziś to hasła “społeczności lokalnej”, “budowania relacji dobrosąsiedzkich” czy “sąsiedzkiego sieciowania” nadają ton dyskusji o współczesnym, dobrym mieście.

 

Sąsiedztwo to wartość, ale i wyzwanie, źródło napięć oraz przyczyna kompromisów. MIASTOmovie temat ten traktuje szeroko: od relacji w obrębie jednego bloku czy kamienicy, przez to samo osiedle, po współtworzenie jednego organizmu miejskiego. Od harmonii społecznej, opartej na osobistej znajomości i bezpośrednich kontaktach, po opresję małej społeczności, w której człowiek myli się tylko raz. W przeprowadzeniu krytycznej refleksji pomogą również doświadczenia okalających Polskę krajów połączonych postsocjalistycznym dziedzictwem, odbijającym się na codzienności Czechów, Słowaków, Węgrów czy Niemców.

 

Zwiastun filmu „Desert Coffee”: https://vimeo.com/213835267Desert Coffee_plakat

 

Filmem otwarcia 5. edycji MIASTOmovie będzie „Desert Coffee” autorstwa wychowanego w Szwecji polskiego reżysera Mikaela Lypinskiego. W Kalifornii, na pustyni Sonora, znajduje się „dzikie” miasteczko Slab City. Zamieszkują go uciekinierzy z „amerykańskiego snu”: są w różnym wieku, przywieźli ze sobą różne historie, ale wszyscy wybrali wolność, nawet za cenę najbardziej podstawowych wygód. W życie nieformalnego osiedla wprowadza nas Rob – właściciel prowizorycznej kafejki internetowej (jedynego tu zelektryfikowanego miejsca), serwującej „najlepszą kawę w okolicy”. Czy Slab City to realizacja utopii o sąsiedztwie idealnym czy może przeciwnie – ucieczka przed presją, jaką nakładają na nas społeczności, w których mieszkamy?

 

Więcej informacji już wkrótce – zapraszamy do śledzenia strony internetowej oraz kanałów na FacebookuTwitterze i Instagramie.

 

Do zobaczenia podczas MIASTOmovie #5!