MIASTOmovie wraca po raz 6!

MIASTOmovie

mm_web

Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Tym razem tematem przewodnim imprezy została „Ulica”. Festiwalową nowością jest konkurs pełnych metraży dokumentalnych o miastach, architekturze i urbanistyce. Filmy oceni interdyscyplinarne Jury, a zwycięzca zdobędzie nagrodę finansową w wysokości 1000 Euro.

 

W konkursowych zmaganiach wystartuje w sumie pięć dokumentów, wśród nich gorąco polecamy polską premierę filmu „Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy” („Dispossession: Great Social Housing Swindle”), reż. Paul Sng. Obraz bada przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii i pokazuje jak zmieniała się polityka państwa w odniesieniu do mieszkalnictwa komunalnego. Dziś władze ściśle współpracują z sektorem prywatnym, wspierając ideę mieszkania jako dobra luksusowego, a nie prawa każdego mieszkańca. W programie konkursu znajdzie się także „BIG Time”, reż. Kaspar Astrup Schroder, portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa, a także jego, znanej z innowacyjności, pracowni, która po sukcesach w Kopenhadze przeniosła się do Nowego Jorku. Jeszcze jednym z potwierdzonych tytułów jest niemiecka propozycja „Do kogo należy miasto?” („Whose City?”), reż. Hans Christian Post. Autor pokazuje w swoim obrazie transformację Berlina z nieco zaniedbanego, ale dynamicznego miasta po zjednoczeniu Niemiec, w coraz ważniejsze i bardziej eleganckie centrum biznesowe, jakim staje się dziś.

 

Celem organizatorów jest pokazanie ulicy w wielu aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń realizacji twórczej, a także – w ostatnich latach – przestrzeń protestu. W związku z tym zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne, odbędą się dyskusje, wykłady i spacery. W programie znajdzie się m.in. dokument „Obywatelka Jane. Walka o miasto”, reż. Matt Tyrnauer – filmowa opowieść o zmaganiach obrończyni lokalności i propagatorki idei miasta w ludzkiej skali, Jane Jacobs z prosamochodowymi przekształceniami Nowego Jorku i wielkim biznesem, który na ekranie reprezentuje Robert Moses. W tej sekcji czeka nas także polska premiera dokumentu „Echa Stambułu” („Istanbul Echoes”), reż. Giulia Frati. Twórczyni tego filmu zabiera nas na ulice największego miasta Turcji, gdzie życie od zawsze toczy się na ulicach. Bohaterami opowieści są uliczni handlarze, dla których zaczyna brakować miejsca w rewitalizowanych dzielnicach Stambułu.

 

Festiwal odbędzie się od 26 do 30 września 2018 r. w Kinie Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury oraz w przestrzeniach Wrocławia. Bilety na pokazy filmowe trafią do sprzedaży na początku września.
Organizatorem jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.MIASTOmovie.pl i www.fb.com/MIASTOmovie.

 

mm6 cover3