MIASTOmovie /5 – sąsiedztwo: SUPLEMENT

MIASTOmovie

www-mini

Podczas MIASTOmovie film stanowi punkt wyjścia do refleksji nad współczesnym miastem. Zapraszamy mieszkańców Wrocławia do aktywnego udziału w rozmowie na temat otaczającej ich przestrzeni. Działania w 2017 r. dedykowane są szeroko rozumianemu tematowi ‘sąsiedztwa’. Poczynając od podstawowego wymiaru sąsiedzkiego – między mieszkańcami jednego bloku, przez możliwości budowy społeczności lokalnej w obrębie jednego osiedla, po refleksję nad wspólnotą w ramach całego organizmu miejskiego.

Podczas grudniowej serii wydarzeń skupimy się na tym, czego nie udało nam się podjąć w październikowej edycji imprezy – zajmiemy się refleksją nad życiem w budownictwie wielorodzinnym we Wrocławiu, od miasto-ogrodów, przez osiedla społeczne, bloki z wielkiej płyty, po kooperatywy na Nowych Żernikach i świeży trend „colivingu”.

 

W PROGRAMIE:

 • 5.12  / 18:00 / Kino Nowe Horyzonty
  Wrocławska premiera dokumentu „Bloki” w reżyserii Konrada Królikowskiego + dyskusja

  Film jest pierwszym w Polsce, długometrażowym, szerokim i wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 56 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

  Oprócz projekcji filmu odbędzie się prezentacja modelowego osiedla Wrocławia „Nowe Żerniki” (autor: Zbigniew Maćków) oraz dyskusja z udziałem reżysera i zaproszonych gości.

  Udział w spotkaniu wezmą:
  Konrad Królikowski – reżyser i współscenarzysta filmu „Bloki”, zajmuje się fotografią i wideo, z wykształceniem jest socjologiem.
  Zbigniew Maćków – architekt, prowadzi Pracownię Projektową Maćków, prezes Dolnośląskiej Izby Architektów, jeden z inicjatorów powstania modelowego osiedla Nowe Żerniki.
  Agnieszka Zabłocka-Kos – historyk architektury, związana z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się m.in. architekturą i urbanistyką powojennego modernizmu.

  Moderacja:
  Michał Syska – politolog i publicysta, dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a

  ➡️ [wydarzenie na FB]
  ➡️ [kup bilet]

 • 8.12 / 17:00 / Muzeum Architektury / WSTĘP WOLNY
  Coliving. Nowa forma mieszkaniowa czy chwyt marketingowy? – wykład Przemysława Chimczaka
  Jak będą mieszkali młodzi Polacy w niedalekiej przyszłości? Celem wykładu jest przedstawienie trendów wpływających na zmianę podejścia do zamieszkiwania wśród młodego pokolenia. Zastanowimy się nad tym, co ekonomia współdzielenia ma do kształtowania przestrzeni, czy możemy spodziewać się zalania rynku przez mikromieszkania oraz jaki wpływ na architekturę będą miały modele biznesowe.➡️ [wydarzenie na FB]

 

 

 

plansza suplement4-03