„Krótki film o miłości” w ten czwartek w Kinie Nowe Horyzonty

Polish Cinema for Beginners

web
Już w ten czwartek w KNH odbędzie się kolejny pokaz jesiennej odsłony Polish Cinema for Beginners. Czwartą historią miłosną, która pokazana zostanie podczas zatytułowanej „Polish Love” edycji, będzie „Krótki film o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego. Obraz i jego twórcę przybliży widzom gość specjalny pokazu: filmoznawca ks. prof. Marek Lis. Bilety w sprzedaży.
Na typowym polskim blokowisku młody chłopak (Olaf Lubaszenko) spędza wieczory, podglądając mieszkającą naprzeciwko starszą od siebie kobietę (seksbomba lat 80., Grażyna Szapołowska). Fascynacja ta stopniowo przemienia się w dość skomplikowane uczucie łączące nieznajomych, z których każde samotne jest na własny sposób. „Krótki film o miłości” (czyli kinowa wersja szóstej części telewizyjnego „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego) jest namysłem reżysera na temat przykazania „Nie cudzołóż”. Nagrodzony w San Sebastián, Chicago i São Paolo film jest jednym z najbardziej cenionych tytułów Krzysztofa Kieślowskiego zarówno przez polską, jak i zagraniczną publiczność.
Scena z „Krótkiego filmu o miłości”: https://youtu.be/xa7G1ulY6mE
O filmie porozmawia z widzami ks. prof. Marek Lis, znawca kina Kieślowskiego, autor książek poświęconych twórczości reżysera, który obrósł kultem na całym świecie. Lis jest profesorem Uniwersytetu Opolskiego, filmoznawcą, teologiem filmu. Jest również autorem artykułów i książek, w tym wielu poświęconych twórczości bohatera czwartkowego wieczoru – m.in. „Figury Chrystusa w „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego” czy wspólnie z M. Leganem „Kieślowski czyta Dekalog”. Członek jury ekumenicznego na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Erywaniu, Warszawie, Fryburgu i Cannes. Spotkanie z gościem moderował będzie Adam Kruk – filmoznawca, krytyk filmowy i programer Polish Cinema for Beginners.
Pokaz „Krótkiego filmu o miłości” odbędzie się 22 listopada o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 17 złotych nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.
Do zobaczenia w kinie!


Polish_Cinema_Social_Krotki_Film-06