FAMILY MATTERS. Rusza 10. sezon Polish Cinema for Beginners

Polish Cinema for Beginners

web
W marcu do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty powraca Polish Cinema for Beginners – prezentujący polskie kino cykl nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jubileuszowy, 10. sezon PCFB to pięć filmów i wyjątkowi goście, którzy spotkają się z międzynarodową publicznością, by porozmawiać o tym, co ma znaczenie: rodzinie.
 
 
Odbywająca się pod hasłem „Family Matters”, 10. edycji Polish Cinema for Beginners skupi się na filmowych obrazach polskiej rodziny – wesołym i gorzkim, dawnym i współczesnym. 1 marca, na otwarcie sezonu, absolutny klasyk polskiego kina: „Życie rodzinne” Krzysztofa Zanussiego, opowiadające o tym, jak trudno odciąć się od korzeni. Jeden z najlepszych filmów w dorobku reżysera pokazany zostanie w zrekonstruowanej cyfrowo wersji. Podczas kolejnych spotkań przyjrzymy się komediowym przedstawieniom rodziny w „Rewersie” Borysa Lankosza i „Moich córkach krowach” Kingi Dębskiej oraz dramatycznym losom warszawskiego małżeństwa z „Placu Zbawiciela” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze czy nietypowemu rodzeństwu z „Komunii” Anny Zameckiej.

 

Scena z filmu „Życie rodzinne”: https://www.youtube.com/watch?v=AzRSKLjcv-Q

 

Wśród gości jubileuszowego sezonu nie zabraknie twórców filmowych – z wrocławską publicznością spotkają się m.in. reżyserki Kinga Dębska i Anna Zamecka. Pokazy jak zwykle opatrzone będą angielskimi napisami, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to skąd pochodzą – mogli poznać polską kulturę, obyczajowość, historię. Za koncepcję programową PCFB odpowiada Adam Kruk – krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI.

 

Pokaz otwarcia 10. sezonu Polish Cinema for Beginners odbędzie się 1 marca o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.

 

Do zobaczenia w kinie!

 

plakat_web