„Duch Bauhausu” laureatem konkursu MIASTOmovie 6!

MIASTOmovie

laureat_mini

Znamy zwycięzcę konkursu dla filmów o mieście i architekturze organizowanego w ramach 6. edycji festiwalu MIASTOmovie. Jury postanowiło nagrodzić film „Duch Bauhausu” w reżyserii Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha. Twórcy otrzymają nagrodę w wysokości 1000 euro, której fundatorem jest firma Budimex Nieruchomości.

 

Zwycięzcę wybrało Jury w składzie: Juho-Pekka Tanskanen (reżyser filmu „Czekając na Barcelonę”), Nadia Parfan (dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmu i Urbanistyki „86” w Sławutyczu na Ukrainie) i Aleksandra Hamkało (organizatorka targów Bakalie Wrocław i aktorka filmowa). Kapituła wyróżniła „Duch Bauhausu” Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha za stworzenie filmu zaskakującego, bogatego w idee i poszerzającego horyzonty; za pokazanie historii, która jako proces trwa po dziś dzień; za ukazanie ducha awangardy, którego możemy odnaleźć w wielu drobiazgach naszego codziennego życia. W werdykcie uzasadniającym wybór jurorzy wskazali: Łatwym byłoby stworzenie nużącego, opartego na suchych faktach dzieła, ale w tym przypadku twórcom udało się tak poprowadzić narrację, że film wciąga nas zarówno na poziomie intelektualnym, jak i emocjonalnym.

Zwiastun filmu „Duch Bauhausu”: https://vimeo.com/267277916

„Duch Bauhausu” opisuje porywającą historię rewolucyjnej artystycznej uczelni: projektu, jego porażki i późniejszego powrotu społecznej utopii. Opowiada też historię współczesnych artystów, naukowców i architektów, którzy w analizach obecnych wyzwań odnoszą się do dorobku Bauhausu. W ten sposób historia tej niezrealizowanej architektonicznej utopii z wieloma ekscytującymi nawiązaniami, otwiera się przed nami, jednocześnie zadając pytania tak ważne w dzisiejszych czasach: jak chcemy żyć? W którą stronę zmierzamy?

 

Organizatorem festiwalu jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. Do zobaczenia podczas kolejnej edycji MIASTOmovie!

 

laureat2