Before MIASTOmovie x Archi-box: sierpniowe pokazy filmowe w Muzeum Architektury

MIASTOmovie

archibox
Między 26 a 30 września we Wrocławiu odbędzie się 6. edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. W ramach rozgrzewki przed wydarzeniem Wrocławska Fundacja Filmowa i Muzeum Architektury zapraszają na trzy plenerowe pokazy filmowe, które odbędą się w Archi-boxie – przestrzeni prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze. 

 

Before MIASTOmovie wystartuje w środę, 8 sierpnia, o 21:00 projekcją filmu „Ludzki wymiar” („The Human Scale”), w którym reżyser Andreas Dalsgaard towarzyszy zespołowi duńskiego architekta Jana Gehla, podejmującego epokowe wyzwanie przywrócenia miasta mieszkańcom. Projektanci planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Celem jest poprawa jakości życia w miastach, ich zrównoważony rozwój oraz udogodnienia – przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, ale i sposoby, w jakie są one wdrażane –  wizja Duńczyka spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar.

 

Zwiastun filmu „Ludzki wymiar”: https://youtu.be/5CyLNS_ljHw

 

Kolejne pokazy Before MIASTOmovie w Archi-boxie odbędą się w drugiej połowie miesiąca. 22 sierpnia o godzinie 20:30 widzowie będą mogli zobaczyć „Nowojorską ulicę w obiektywie” („Everybody Street”) w reżyserii Cheryl Dunn. Reżyserka rozmawia na ekranie z ikonami ulicznej fotografii – m.in. Brucem Davidsonem, Elliotem Erwittem czy Rebeccą Lepkoff – które z niespotykaną wytrwałością i cierpliwością portretują Nowy Jork i toczące się w nim życie. Rozgrzewkę przed 6. edycją MIASTOmovie 29 sierpnia o 20:00 zamknie projekcja filmu„Rowery kontra samochody”. W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera widzów w podróż dookoła świata – odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Reżyser na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym środkiem transportu, nie tylko rekreacji.

 

Zwiastun filmu „Rowery kontra samochody”: https://youtu.be/et8iEIPhooM

 

Wszystkie pokazywane w Archi-boxie filmu nawiązują do motywu przewodniego 6. odsłony MIASTOmovie – hasła Ulica”. Celem nadchodzącej edycji jest pokazanie tytułowej ulicy w wielu jej aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń realizacji twórczej, a także – w ostatnich latach – przestrzeń protestu. Festiwal odbędzie się od 26 do 30 września, bilety na pokazy filmowe trafią do sprzedaży na początku września.

 

Wszystkie pokazy odbywać będą się w Archi-boxie przy Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5). Więcej informacji na temat programu MIASTOmovie oraz sierpniowych pokazów plenerowych znajdą Państwo na stronie MIASTOmovie.pl oraz na Facebooku.

 

Do zobaczenia!

MM - event4-22